Jak zacząć biegać

Buty do biegania

Buty to najważniejszy element sprzętu biegacza. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem są właściwie jedynym elementem, o który naprawdę musisz zadbać, zanim zaczniesz ćwiczyć.

Buty to naprawdę ważny element osprzętu biegacza. Wszystkie inne specjalne koszulki, spodnie bluzy itp. to elementy, które można mieć, ale nie są niezbędne - buty są naprawdę ważne. Regularne bieganie to duże obciążenie dla nóg i jeśli Twoje buty nie będą dobre, Twoje nogi będą na tym cierpieć, szczególnie jeśli biegasz po asfalcie.

Nie możesz zaczynać biegania w swoich starych, używanych tenisówkach, ani tym bardziej w butach, które kompletnie do biegania nie są przystosowane. Źle dobrane obuwie powoduje przemęczenie, otarcia, bóle (bóle stawów, a nawet kręgosłupa) i kontuzje.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze buta

Dzisiejszy rynek zapewnia naprawdę duży wybór, a postęp technologiczny sprawia, że obuwie posiada bardzo złożona budowę. I właśnie na budowie obuwia powinniśmy się teraz skupić.

 • Podeszwa spodnia:
  Podczas biegu to właśnie ta część buta styka się z podłożem. Wykonana jest ona z twardej, cienkiej i wytrzymałej warstwy gumy, posiadającej bieżnik i zapewniającej dobrą przyczepność. Zwróć uwagę na rodzaj powierzchni, po której zamierzasz biegać – istnieją różnice między butami przeznaczonymi do biegu po asfalcie i na bieżni, a butami do biegania w terenie. Buty na nierówne, niestałe i miękkie podłoża mają głębszy bieżnik, zapewniający lepszą przyczepność.
 • Podeszwa właściwa:
  Jest to niezwykle ważna część buta biegacza. To warstwa podeszwy pomiędzy podeszwą dolną i górną. Podeszwa właściwa zapewnia stabilność stopy podczas biegu i amortyzuje uderzenia stopy o podłoże! Dla dodatkowej amortyzacji pod piętą znajdują się dodatkowe elementy, takie jak poduszki żelowe, silikonowe lub powietrzne. Natomiast w obrębie śródstopia często znaleźć można wzmocnienia zapobiegające zapadaniu się stopy do wewnątrz podczas biegu (bardzo ważny element w przypadku osób z tendencjami do nieprawidłowego stawania, podczas którego obciążenie przenoszone jest w zbyt dużym stopniu na wewnętrzną część stopy). Dodatkowe wzmocnienia buta w obrębie śródstopia zapobiegają urazom stóp i ścięgien.
 • Górna część buta:
  Górna część jest pozostałym fragmentem buta, który trzyma nogę. Z reguły wykonana jest ze skóry lub sztucznych materiałów – obecnie przy użyciu nowoczesnych technik i materiałów zapewnia dobrą wentylację i zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Górna część musi być wygodna i miękka, w przeciwnym razie może powodować odciski lub obtarcia na górnej części stopy. Co innego fragment trzymający piętę – ten powinien być sztywny.

Co wybrać

Odpowiedni wybór wcale nie jest prosty. Ciężko jest idealnie dopasować but do stopy. Zawodowi biegacze metodą prób i błędów dochodzą do tego jaki but im odpowiada. Żeby ułatwić sobie zadanie, powinniśmy wybrać sklep z doświadczoną obsługą, która postara się dobrać but do nogi i stylu biegania.

Oczywiście nie możesz polegać tylko i wyłącznie na doświadczeniu sprzedawcy. Są pewne rzeczy, które każdy początkujący biegacz musi wiedzieć na temat butów, zanim zdecyduje się na zakup:

 • Buty dobrze jest kupować po południu, kiedy po całym dniu nogi są zmęczone i nabrzmiałe. Podczas biegu również będą one obrzmiewać i but nie powinien ich wtedy obciskać.
 • Należy mieć na sobie takie skarpetki, jakich będzie się używać podczas biegu.
 • Zawsze należy przymierzyć oba buty. U większości ludzi stopy delikatnie różnią się rozmiarem. But musi być więc dopasowany tak, aby nie obciskał większej stopy.
 • But powinien być odpowiednio duży - duży palec u stopy powinien mieć swobodę ruchu. Z drugiej jednak strony but powinien dobrze trzymać stopę, więc jeżeli przesuniemy stopę w bucie maksymalnie do przodu, pięta powinna nam się nadal dobrze w bucie trzymać.
 • Pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu i ocierać ścięgna Achillesa. Takie ocieranie może powodować nieprzyjemne rany, jak również szybkie niszczenie wyściółki buta.
 • But powinien być dopasowany od pierwszej chwili. Nie należy oczekiwać, że się rozchodzi. Buty do biegania robione są tak, aby pasowały od razu i są na tyle wytrzymałe, że się nie rozciągają.
Advertisement